Providing you the best range of 30w semi integrated solar street light, 30w solar semi integrated light, semi integrated solar led street light, 70w all in one solar street light, 12w all in one solar led street light and 60 w solar led street light with effective & timely delivery.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30 W |
| Power Rating | 30 Watt |
| Light Output | 3000 lm |
| Solar Panel Power | 40 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 12.8 |
| Model Name/Number | SSEO56 |
| Lighting Color | WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 30 W |
| Power | 20 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Battery Capacity | 26 Ah |
| IP Rating | IP66 |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12.8v |
| Model Name/Number | 66 |
| Lighting Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6400 / Piece Get Latest Price
| Wattage | ALL SIZ E |
| Power Rating | 100 Watt |
| Light Output | ALL SIZ E |
| Solar Panel Power | ALL SIZ E |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Working Time | 16 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| 23 kg | 15 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Light Output | 3000 lm |
| Wattage | 100W |
| Solar Panel Power | 60 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 40 Ah |
| Working Time | 16 h |
| Space Between Lights | 10-20mtr |
| Robust Solar Panel | yes |
| Solar Charging Time | 6-8h |
| Motion Sensor | yes |
| Service Location | ghaziabad |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Light Output | 1200 lm |
| Wattage | 12W |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Space Between Lights | 10-20mtr |
| Robust Solar Panel | yes |
| Solar Charging Time | 6-8h |
| Motion Sensor | yes |
| Service Location | ghaziabad |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60 W |
| Power Rating | 100 Watt |
| Light Output | 3000 lm |
| Solar Panel Power | 75 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| india | 1 lakh |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Power Rating | 20 Watt |
| Power | 20 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Solar Panel Power | 30 W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60W |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55 |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Lighting Color | cool white |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6mtr |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 40 W |
| Housing Type | Shell Model |
| IP Rating | IP65 |
| Luminous Efficacy | 140 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 90-290v |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India