Providing you the best range of 40w solar street light, 24 watt semi integrated solar street light, 12w (lens model) integrated solar street light with baittry12ah, solar semi integrated street light 50w, 36w solar street light and 70w led street light with effective & timely delivery.
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 40 W |
| Power | 40 W |
| Solar Panel Power | 50 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Autonomy | 3 Day |
| Operation Mode | Timer Based |
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP55, IP66 |
| Power Source | Electricity |
| Brand | Suntech |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Power | 12 W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Light Power | 24W |
| Type | All-in-One |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Battery Capacity | 24Ah |
| Pole Height | 6 m (20 ft) |
| Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 20 W |
| Solar Panel Power | 40W |
Minimum order quantity: 5 Piece
We laid the foundation of our organization in the year 2017. “Suntech Solar Enterprises”, is engaged in Manufacturing an array of Street Light, Solar Lantern, LED Driver, LED Panel Light, etc. Our offered products are highly admired by the customers for their low maintenance, flawless quality and longer service life. Apart from this, one can avail these products within the limited period of time at reasonable prices. We are backed by a competent and industrious team, which works hard for satisfying the varied demands of our clients.
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Power | 12 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12.8v/12ah |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | SSE41 |
| Warranty | 5YEARS |
| Lighting Color | WHITE |
| Pole Height | 6MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1900 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 10kg |
| Light Color | White |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 50 Watt |
| Solar Panel Power | 20 W |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 36 W |
| Power | 40 W |
| Solar Panel Power | 50 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Motion Sensor, Timer Based |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP55 |
| Input Voltage | 90-290v |
| Power | 70w |
| Usage/Application | out door |
| Color Temperature | 5000-8000k |
| Luminous Flux | 4500 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24 W |
| Light Output | 1500 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 4kg |
| Certification | RoHS |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 50 Watt |
| Solar Panel Power | 30 W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 90W |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55 |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Warranty | 3 Years |
| LED Make | Philips |
| Lighting Color | cool white |
| Surge Protection | 3 kV |
| Lens Type | With Lens |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 900 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| india | 1lakh |
| Power Rating | 10 Watt |
| Solar Panel Power | 20 W |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 12 W |
| Power | 12 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| IP Rating | IP66 |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12.8V |
| Model Name/Number | SSE0432 |
| Lighting Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60 W |
| Housing Type | Lens Model |
| IP Rating | IP65 |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Material | Aluminium |
| Power Source | 70W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 12v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India