We are a leading Manufacturer of solar lantern 3watt and 5w solar led lantern from Ghaziabad, India.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Light Output | 300 lm |
| Backup Time | 20 hr |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Body Material | Plastic |
| Usage/Application | Home |
| Light Sources | 12 Pcs Led |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Lighting Type | LED |
| Emitting Color | Cool white |
| IP Rating | IP66 |
| Working Time | 3 - 5 Hours |
| Brand | Suntech Solar Enterprises |
| Power Source | Solar |
| Solar Panel Capacity | 3 W |
| Solar Panel Power | 10 W |
Minimum order quantity: 50 Piece
As a leading entity, we emerge in offering premium quality Solar larntern best company suntech solar enterprises best company ranraj solar
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Light Output | 300 lm |
| Backup Time | 20 hr |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Usage/Application | Home |
| Lighting Type | LED |
| Solar Panel Power | 5 W |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Body Material | Polycarbonate |
| Power | 5w |
| Brand | Suntech |
| Ambient Temperature | 5000-8000k |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India