Providing you the best range of ac street light 50w with senser, 36w semi integrated street light, 9w sami integrated street light, 20w sami integated street light, 30w solarled street light and 40w ac street light with effective & timely delivery.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Material | Aluminium |
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| Product Type | Solar |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | RoHS |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Color Temperature | Cool White |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 3 Years |
| 1kg | 16inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
50w Ac street lightAmong our wide range of products, we are offering a wide range of 7 W Motion Sensor LED Street Light.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 40 W |
| Light Output | 2400 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 10 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5 kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 50 Watt |
| Solar Panel Power | 30 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9 W |
| Light Output | 1500 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 12 h |
| Weight | 4kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 10 Watt |
| Solar Panel Power | 30 W |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Power Rating | 20 Watt |
| Light Output | 1500 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5 kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Solar Panel Power | 30 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30 W |
| Power Rating | 30 Watt |
| Light Output | 2000 lm |
| Solar Panel Power | 40 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5KG |
| Certification | CE |
| Light Color | COOL WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 40 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 90-290v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India