Our range of products include 30w all in one solar street light and 50w led decorative lights.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Light Output | 1500 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Weight | 4kg |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 30 Watt |
| Solar Panel Power | 20 W |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 12 m |
| Length | 80 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Silicon |
| Light Source Type | LED |
| Waterproof Rated | Yes |
| Pole Thickness | 2 mm |
| Light Color | White |
| Connectivity Technology | Infrared |
| Functionality | Steady |
| Wire Material | Aluminium |
| Number of LED bulbs | 80 |
| Shape | Round |
| Arm Type | Single Arm |
Minimum order quantity: 5 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India