We are a leading Manufacturer of solar semi integrated street light 30w, 18 w semi integrated solar street light, 50w semi integrated street light and 60w all in one light from Ghaziabad, India.
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 30 Watt |
| Solar Panel Power | 75 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Working Time | 16 h |
| Material | Aluminium |
| Weight | 5 KG |
| Light Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| 3kg | 16 inch |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 18 W |
| Power Rating | 20 Watt |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5 kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60 W |
| Power Rating | 50 Watt |
| Light Output | 2400 lm |
| Solar Panel Power | 60 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5 kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60W |
| Light Output | 4000 lm |
| Solar Panel Power | 75 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 40 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Material | Ceramic |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India