Leading Manufacturer of 7w solar street light, 50w flood light with lens, 150w solar high mast light and led flood light 50w lense model from Ghaziabad.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 9 W |
| Power | 9 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based, Motion Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24 W |
| Fixture Type | Wall Mounted |
| Model Type | Slim Model |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| CCT | 5700 K |
| Input Voltage | 220-240 V AC |
| Color Temperature (CCT) | Cool White |
| Ingress Protection | IP65 |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Suntech |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Power | 50w |
Minimum order quantity: 150 Piece
Features:
• Portable
• Easy to install
• Tough design
Applications:
• Cityscapes & Road-lighting
• Business parks & Commercial centers
• Sport complex
• Airports
• Restaurants & Resorts
• Education centers
• Residential premises
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 20 meters |
| Wattage | 150 W |
| Total Wattage | 360 W |
| LED Brand | SUNTECH SOLAR |
| Light Block Color | Cool White |
| No. of Luminaries | 8 Nos |
| Usage/Application | Highways |
| System Voltage | 240 V AC |
| CCT | 5700 K |
| Pole Type | Multi arm |
| Lighting Type | LED |
| Volt | 12.8v |
| Number Of Lights | 6.0 |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | WHITE |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Warranty | 3 Years |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Plastic |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Power | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
We are dealing in the LED Flood Street Light. We are manufacturing our products in own manufacturing unit.
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India