We are a leading Manufacturer of 70w led street light and 15w street light from Ghaziabad, India.
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Solar |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | RoHS |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP66 |
| RANRAJ | 2kg |
| Lighting Color | Pure White |
| Light Color | Cool White |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20 W |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| Light Output | 800 lm |
| Application | Indoor and Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55 |
| Backup Time | 15 hr |
| Color Temperature | Cool White |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Lighting Color | cool white |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6mtr |
Minimum order quantity: 20 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India