Our product range includes a wide range of 40 w led street light, 12w semi integrated solar street light, 36w all in one street light, 15w solar street light, 24w integrated solar street light and 36w led street light.
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Solar |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | ISO |
| Light Color | Cool White |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 12 W |
| Power | 12 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| IP Rating | IP66 |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12.8v |
| Model Name/Number | SSE51 |
| Warranty | 5 YEARS |
| Lighting Color | WHITE |
| Pole Height | 6MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Light Output | 3000 lm |
| Wattage | 40W |
| Solar Panel Power | 50 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Space Between Lights | 10-20mtr |
| Robust Solar Panel | yes |
| Solar Charging Time | 6-8h |
| Motion Sensor | yes |
| Service Location | ghaziabad |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 15 W |
| Power | 20 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24W |
| Light Output | 2400 lm |
| Solar Panel Power | 40 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Space Between Lights | 10-20mtr |
| Robust Solar Panel | yes |
| Solar Charging Time | 6-8h |
| Motion Sensor | yes |
| Service Location | ghaziabad |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP55 |
| Input Voltage | 12v |
| Power | 36W |
| Usage/Application | out door |
| Color Temperature | 5000k-8000k |
| Luminous Flux | 4500 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP55 |
| Input Voltage | 12v |
| Power | 36W |
| Usage/Application | out door |
| Color Temperature | 5000k-8000k |
| Luminous Flux | 4500 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | CE |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| IP Rating | IP55 |
| Input Voltage | 12v |
| Power | 36W |
| Usage/Application | out door |
| Color Temperature | 5000k-6500k |
| Luminous Flux | 4500 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30W |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55 |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Lighting Color | cool white |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6 mtr |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15 W |
| Brand Name | SUNTECH |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| IP Rating | IP55 |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Lighting Color | cool white |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 40 W |
| Power Rating | 50 Watt |
| Light Output | 3000 lm |
| Solar Panel Power | 50 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Light Color | cool white |
| Primary Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Weight | 4kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 10 Watt |
| Solar Panel Power | 20 W |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30 W |
| Power Rating | 30 Watt |
| Light Output | 1500 lm |
| Solar Panel Power | 40 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 16 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Primary Color | Silver |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 40 W |
| Light Output | 2000 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 16 h |
| Weight | 5kg |
| Certification | CE |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 30 Watt |
| Solar Panel Power | 50 W |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 40 W |
| Power | 40 W |
| Solar Panel Power | 50 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based, Motion Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
| india | 1 lakh |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 60 W |
| Light Output | 2400 lm |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 16 h |
| Weight | 3kg |
| Certification | CE |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Rating | 5 Watt |
| Solar Panel Power | 50 W |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Brand | SUNTECH SOLAR |
| Material | Metal |
| Product Type | Solar |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Certification | ISO |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Gram panchayat |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 30 W |
| Light Output | 1200 lm |
| IP Rating | IP65 |
| LED Type | High Power LED |
| CCT | 3000 K |
| Solar Panel Power | 40 W |
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Light Color | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Products Power Rating | 30w |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24W |
| Brand Name | SUNTECH SOLAR |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55 |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Lighting Color | cool white |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6mtr |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 24W |
| Brand Name | SUNTECH |
| Lighting Type | LED |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55 |
| Color Temperature | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Input Voltage | 12v |
| Lighting Color | cool white |
| Lumens | 5000 |
| Pole Height | 6mtr |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | Hot Dip Galvanised |
| Pipe Length | 5 m |
| Body Material | Mild Steel |
| Pipe Diameter | 32 mm |
| Outer Diameter | 76 mm |
| IP Rating | 12 |
| Bulb Power | 50 |
| Pole Type | Octagonal |
| Coating | Hot Dip Galvanised |
| Wall Thickness | 2 mm |
| Base Type | B15 |
| Usage/Application | road |
| Casing Dimensions | 2 linc |
| Dimensions | 76mm |
| Certification | isi |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50 W |
| Housing Type | Shell Model |
| IP Rating | IP65 |
| Luminous Efficacy | 120 lm/W |
| Color Temperature (CCT) | 6500K (Cool White) |
| Material | Aluminium |
| Power Source | 50W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 90-290v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Circuit Function | Driver Board |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Mounting Type | Assembled PCB |
| Lighting Type | LED |
| Certification | RoHS |
| Board Layers | Single Layer |
| IP Rating | IP33 |
| Board Size | Up to 25 mm |
| Assembly Type | SMD Only |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Circuit Function | Driver Board |
| Input Voltage | 5 V |
| Mounting Type | Assembled PCB |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Board Layers | Double Layer |
| IP Rating | IP55 |
| Board Size | 25 to 50 mm |
| Assembly Type | Through Hole |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India