Our range of products include 30w semi integrated solar street light., 9w all in one solar street light and 40w solar street light.
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 30 W |
| Power Rating | 30 Watt |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Timer Based |
| Weight | 7kg |
| Light Color | White |
| Certification | CE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Light Output | 1200 lm |
| Wattage | 9W |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 14 h |
| Space Between Lights | 10-20mtr |
| Robust Solar Panel | yes |
| Solar Charging Time | 6-8h |
| Motion Sensor | yes |
| Service Location | ghaziabad |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| System Wattage | 40 W |
| Power | 40 W |
| Solar Panel Power | 50 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Autonomy | 3 Day |
| Operation Mode | Timer Based, Motion Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
| nidia | 1lakh |
| india | 1 lakh |
Minimum order quantity: 20 Piece
Ranjeet Kumar (Proprietor)
Suntech Solar Enterprises
1st Floor, Plot No. 211/1, Rajendra Nagar Industrial Area, Sahibabad
Ghaziabad - 201007, Uttar Pradesh, India